- akce již proběhla.
Promítání filmu LACHOUT a vernisáž výstavy Honzy Homoly
8. 11. 2022 | 18:00 - 20:00
Film LACHOUT
Vznikl v produkci ART332 (Jan Homola a Renáta Mužíková). Scénář, který se zrodil v hlavě kurátorky Renáty Mužíkové, realizovala s akademickou malířkou Klárou Sedlo (AVU, Michael Rittstein, Jiří Petrbok). Režijně se natáčení příběhu ujal Jan Homola (malíř ART332, zpěvák a kytarista kapely WOHNOUT). Ve filmu uvidíte všechny tři tvůrce a roli přijal i herec David Matásek. Čeká vás osobité, nevšední a svérázné dílo, které se absolutně vymyká klasickým filmům stylově i technicky. O to větší překvapení skýtá.
Jedná se o krátkometrážní film, tím pádem je dílo svižnější a dobře drží tempo a divákovu pozornost. Žánrově se pohybuje mezi drama, noir a filmem s prvky psychologického hororu. Neboť odráží snový příběh jednoho konkrétního obrazu, ukazuje, co se může stát, když se někomu obraz stane odrazem, ba přímo osudem – ze dvou různých úhlů pohledu dvou životů. Existuje oběť umění? A jak se to projeví? A kdo jí ve skutečnosti je? Co je fantazie a co realita? Film začíná poměrně klidně a končí nečekaně, ale je otázkou, zda je to skutečný konec příběhu.
Film LACHOUT je jako sen, co se vám zdá. Je krátký, ale může vás poznamenat na celý život. Záleží na obsahu. Je místy chaotický, tísnivý a vede vás do míst, kam se možná bojíte, ale musíte tam jít. I když nevíte, co vás čeká.
ART332 je umělecká dvojice muzikanta a výtvarníka Honzy Homoly z kapely WOHNOUT a kurátorky umění Reny Mužíkové. Projekt ART332 úspěšně debutoval v roce 2018 výstavou Homolových obrazů v pražském Mánesu, kde kurátorka představila autorovu unikátní výtvarnou techniku digital akryl 332. Ale start měl 2. října 2017 – výstava cestovatelských fotografií v Litoměřicích. Od Mánesa dvojice úspěšně vystavuje u nás i v zahraničí a ke dnešku má za sebou cca 60 výstav (DSC Gallery Praha, Galerie 1 Praha, Apple Museum Praha, Kunst Gallery Berlin, Muzeum umění Olomouc, In-Out Galerie Wien, Galerie Toyen Praha, Galerie Jefa Kratochvíla Brno, Stadtampfer Linz, atd.).
Projekt ART332 je multižánrový, má velký umělecký přesah a nezabývá se pouze tvorbou a vystavováním obrazů – ačkoli to je jeho doménou. Obraz je vnímám jako prostředek k další komunikaci. Dvojice točí zajímavá videa a dokumenty nejen o samotné tvorbě, ale také realizuje originální nápady, baví se recesí a neustálým překvapením.
Jan Homola
“Autor Jan Homola (1976) symbolizuje ve své výtvarné tvorbě bizarně vulgární i křehce citlivý svět, v němž intuitivně glosuje příběhy figur, které se zjevují, bloudí, žijí a umírají v jeho skutečných, paralelních i snových světech a zároveň odkrývá mnohdy absurdní situace, na které reaguje svou typicky výbušnou, groteskní zkratkou.
Homola se pohybuje s lehkostí v prostoru fantazie a provokuje nadsázkou reality. Jeho surrealistická exprese je čitelně hořkosladká, příběhy umí na první pohled šokovat a zároveň v detailu i rozesmát. Pozorovatel se ocitá v autorově imaginaci, kde objeví cit a lásku i tam, kde se tváře zdají být smutkem a hněvem pokřivené.
Silná a kontroverzní, navýsost intimní témata rozvíjí tento výrazný autodidakt mnohdy až s dětskou naivitou i pubertální zvídavostí, což příjemně koresponduje s perfektně vyspělým výtvarným rukopisem. Jeho tvorba má počátek v kreslených denících, které si “vede” už roky. Kresby jsou v základu často vytvořené propiskou či fixem, převádí je na plátno buď klasickou malbou nebo digitální formou – podle chuti a nálady. Nevyhýbá se ani nečekaným kombinacím výtvarných technik, impulzivně používá nevšední materiály. Ve své tvorbě nikdy nekalkuluje. Často se nechává svým vznikajícím dílem vést i do mnohdy absurdních. nahodilých situací, které následně intuitivně a vtipně dotváří.
Jeho narativní díla jsou svébytná, progresivní a způsob prezentace neopakovatelný, vždy plný emocí a ironie. Jedním z poznávacích znaků jeho tvorby je to, že se jeho obrazy čtou. Každý z nich je obohacen o pocit, verš, citaci, glosu, která jej doplňuje, ale nesnaží se nic retušovat ani vnucovat.
Výrazné barvy, poznatelný rukopis, emoce, humor, osobitý výtvarný projev a příběh.
Událost zde